Lubisz wspierać słabszych oraz jesteś osobą empatyczną, odpowiedzialną, kreatywną i asertywną? Jeżeli praca z ludźmi, którzy potrzebują twojej pomocnej dłoni, sprawia ci największą satysfakcję, wybierz zawód opiekuna w domu pomocy społecznej.

Wbrew nazwie profesji, możesz wykonywać ją nie tylko w DPS-ach, lecz także w szpitalach, domach małego dziecka, szkołach czy na warsztatach terapii zajęciowej – na etacie, jak i prowadząc własną firmę. W pracy będziesz osobą pierwszego kontaktu wobec osób niesamodzielnych, chorych i niepełnosprawnych, oderwanych od własnego domu i kontaktu z bliskimi. Poprzez wspieranie swoich podopiecznych w codziennych czynnościach, opiekę, pielęgnację i organizowanie im czasu wolnego, nastawionego na samorozwój i podnoszenie umiejętności społecznych, będziesz każdego dnia wnosić do ich życia realną nadzieję na poprawę sytuacji życiowej. W Policealnej Szkole Zawodowej ETAT kwalifikacje do wykonywania zawodu opiekuna w domu pomocy społecznej zyskasz już w 2 lata, a zajęcia z języka migowego dodatkowo poszerzą twoje kompetencje i dadzą szanse atrakcyjnego zatrudnienia w Polsce i krajach UE.

Opiekun w domu pomocy społecznej

K1.MS.06. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej

Policealna Szkoła Zawodowa ETAT

2 lata (4 semestry)

Zaoczny (zjazdy w co drugi weekend miesiąca, w soboty i niedziele)

Kierunek bezpłatny
Wpisowe: 50zł

• Świadectwo MEN

• Bezpłatna legitymacja (wydawana do 23 r.ż.)

• Stale otwarta dla każdego chętnego absolwenta szkoły średniej: liceum, liceum dla dorosłych i technikum.
  • Matura nie jest wymagana.

• Domy i ośrodki pomocy społecznej
  • Środowiskowe domy
  • Instytucje opieki i terapii zajęciowej
  • Domy małego dziecka
  • Odziały rehabilitacji w szpitalach
  • Ośrodki wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych
  • Szkoły, przedszkola
  • Własna działalność gospodarcza

• Podstawy organizacji Domu Pomocy Społecznej
  • Biopsychospołeczne funkcjonowanie człowieka
  • Teoretyczne podstawy opieki
  • Język migowy
  • Język obcy w pomocy społecznej
  • Opieka i pielęgnacja człowieka
  • Aktywizacja osoby podopiecznej
  • Trening umiejętności społecznych

• rozpoznawanie i ocenianie stanu funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego osoby podopiecznej;
  • opracowywanie indywidualnego planu procesu pomocy i opieki dla osoby podopiecznej przebywającej w instytucji opiekuńczo-leczniczej, uwzględniającego poziom możliwości psychofizycznych osoby podopiecznej, zasoby instytucji oraz różne metody i narzędzia terapii lub rehabilitacji;
  • sprawowanie opieki nad osobą podopieczną niesamodzielną, niepełnosprawną lub przewlekle chorą, w tym udzielanie jej wsparcia emocjonalnego i w codziennych czynnościach w zakresie higieny osobistej i samoobsługi;
  • pielęgnowanie i dbanie o zdrowie osób chorych oraz niesamodzielnych;
  • utrzymywanie sprawności i aktywizowanie podopiecznych we współpracy z zespołem terapeutycznym;
  • wspieranie i motywowanie osoby podopiecznej do podejmowania aktywnych form spędzania czasu wolnego, umożliwiających samorealizację, rozwijających zainteresowania i usprawniających psychofizycznie oraz społecznie.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz praktyki zawodowe

Zajęcia praktyczne odbywają się w warunkach rzeczywistych, odpowiadających tematyce kierunku, np. w restauracji, hotelu, stołówce szpitalnej, piekarni, cukierni, kwiaciarni, archiwum, szpitalu bądź w określonym dziale firmy albo instytucji. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe słuchacz odbywa w miejscu, do którego skieruje go szkoła lub w tym, które sam wybierze.

Konsultacje grupowe dla słuchaczy odbywają się we wszystkich semestrach, co dwa tygodnie, przez dwa dni (sobota, niedziela), według rozkładu zajęć ustalonego przez dyrektora szkoły.

Świadectwo i dyplom

Po zakończeniu nauki otrzymasz świadectwo ukończenia szkoły policealnej na kierunku Opiekun w domu pomocy społecznej. Świadectwo umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego. Po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz dyplom z tytułem zawodowym Opiekun w domu pomocy społecznej, potwierdzający kwalifikacje zawodowe (więcej o egzaminie i dyplomie dowiesz się w Strefie Słuchacza). Do dyplomu zawodowego wystawiany jest także Europass – suplement w języku polskim i angielskim, uprawniający do podejmowania pracy zgodnie ze zdobytym zawodem w krajach Unii Europejskiej. Świadectwa i dyplomy są wydawane na drukach zgodnych z wzorem MEN.

Warunki uzyskania świadectwa ukończenia Policealnej Szkoły Zawodowej i przystąpienia do egzaminu zawodowego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną:

• oddanie w każdym semestrze nauki jednej pracy kontrolnej z każdego nauczanego przedmiotu,
  • uzyskanie z każdego nauczanego przedmiotu pozytywnej oceny (co najmniej dopuszczającej), upoważniającej słuchacza do przystąpienia do egzaminu semestralnego,
  • zaliczenie egzaminów semestralnych z każdego nauczanego przedmiotu,
  • zaliczenie praktyk zawodowych w pełnym wymiarze godzinowym dla danego zawodu oraz zdanie do sekretariatu szkoły kompletnie uzupełnionej umowy i dzienniczka praktyk,
  • minimum 50 % frekwencji.