Lubisz zwierzęta? Jazda konna to Twoja pasja? Interesujesz się hipoterapią? Jeździectwo i trening koni są dla Ciebie!

Według danych raportu „Removing the Blinkers: The Health and Welfare of European Equidae in 2015” wartość europejskiego biznesu jeździeckiego to 100 mld euro rocznie. Szacunki cytowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazują, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat jeździectwo jako sport masowy i forma rekreacji w Polsce obejmie 600 – 800 tys. osób, nastąpi wzrost popytu na konie, a sektor jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50 – 75 tys. miejsc pracy. Przytoczone dane w sposób jednoznaczny wskazują na to, że kształcenie młodych ludzi chcących wiązać przyszłość z branżą jeździecką jest uzasadnione i konieczne. Niepubliczna Branżowa Szkoła ETAT próbuje sprostać tym oczekiwaniom i umożliwić Ci zdobycie przyszłościowego zawodu.

Absolwent kształcenia w zawodzie technik hodowca koni powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: organizowania i prowadzenia chowu i hodowli koni, szkolenia oraz przygotowywania koni do użytkowania i sprzedaży, prowadzenia gospodarstwa rolnego, prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami), organizowania rekreacji konnej i turystyki jeździeckiej.

Jeździec

K1 ROL.01. Jeździectwo i trening koni

Niepubliczna Branżowa Szkoła I Stopnia „ETAT” w Lublinie
3-letnia branżowa szkoła I stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej

3 lata

Dzienny (od poniedziałku do piątku)

brak opłat i wpisowego

• Świadectwo ukończenia szkoły branżowej I stopnia MEN wydane przez szkołę

UZYSKANY DOKUMENT (szczegóły)

Po ukończeniu szkoły:

• Świadectwo ukończenia szkoły branżowej I stopnia MEN wydane przez szkołę

Uczeń zdaje egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie na koniec klasy trzeciej kwalifikacja - ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej

Po zdaniu państwowych egzaminów zawodowych:

• Świadectwo MEN wydawane przez OKE (dla osób, które zdały egzamin zawodowy)
  • Europass – Suplement do dyplomu

• Bezpłatna legitymacja szkolna

• Stale otwarta dla każdego chętnego, kto:
    • ukończył 8-letnią szkołę podstawową,
    • nie ukończył 18 lat ( dotyczy kandydata do klasy pierwszej),
    • posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w wybranym zawodzie.

• Indywidualne gospodarstwa agroturystyczne
  • Ośrodki hipoterapii
  • Stadnina koni
  • Własne gospodarstwo

• Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Podstawy jeździectwa
  • Chów i użytkowanie koni
  • Nauka jeździectwa
  • Trening koni
  • Język angielski zawodowy
  • Kompetencje personalne i społeczne

• wykonywanie czynności związanych z chowem i użytkowaniem koni,
  • przygotowywanie koni do użytkowania sportowego, wyścigowego, rekreacyjnego i terapeutycznego,
  • wykonywanie czynności związanych z treningiem koni sportowych, wyścigowych, rekreacyjnych i terapeutycznych,
  • obsługiwanie urządzeń związanych użytkowaniem i treningiem koni,
  • prowadzenia zajęć z hipoterapii,
  • prowadzenia jazdy konnej,
  • organizowania rekreacji konnej i turystyki jeździeckiej.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne

Zajęcia praktyczne odbywają się w warunkach rzeczywistych, odpowiadających tematyce kierunku, np. stadninach koni, szkółkach jeździeckich, ośrodkach hipoterapii, gospodarstwach agroturystycznych.
Zajęcia praktyczne słuchacz odbywa w miejscu, do którego skieruje go szkoła lub w tym, które sam wybierze.

Uczniowie realizują tematykę programową praktyk zawodowych zgodnie z cyklem kształcenia dla zawodu.

Celem organizacji praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy jest:

• pogłębienie i doskonalenie umiejętności praktycznych w danym zawodzie,
  • pogłębienie wiadomości nabytych w szkole,
  • doskonalenie umiejętności praktycznych na różnych stanowiskach pracy,
  • wykształcenie umiejętności pracy i współdziałania w zespole,
  • doskonalenie umiejętności interpersonalnych,
  • wyrobienie poczucia odpowiedzialności za jakość pracy poszanowanie mienia,
  • przygotowanie do egzaminu zawodowego,
  • przygotowanie do świadczenia pracy w wyuczonym zawodzie.

Zaświadczenia i świadectwo

Po zakończeniu nauki otrzymasz Świadectwo o ukończeniu branżowej szkoły I stopnia, wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Ukończenie branżowej szkoły I stopnia umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego (szczegółowe informacje o egzaminie są dostępne na stronie Strefa Słuchacza).

Po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz Świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.

Absolwent branżowej szkoły I stopnia prowadzącej kształcenie w zawodzie JEŹDZIEC po uzyskaniu kwalifikacji pierwszej ROL.01. Jeździectwo i trening koni może podjąć naukę w branżowej szkole II stopnia na kwalifikacji drugiej w następującym zawodzie:

• TECHNIK HODOWCA KONI (K2) ROL.06. Organizacja chowu i hodowli koni

Dyplom potwierdzający K2 uzyska Absolwent, który posiada wszystkie poniższe punkty:

1. świadectwo potwierdzające kwalifikacje K1 JEŹDZIEC
  2. świadectwo potwierdzające kwalifikacje K2 TECHNIK HODOWCA KONI