Chcesz wykonywać zawód, na który zawsze będzie zapotrzebowanie? Lubisz pracę z ludźmi? Zostań sprzedawcą!

Sprzedawca zajmuje się pośrednią i bezpośrednią obsługą klientów w handlu hurtowym i detalicznym. Może zostać zatrudniony w sklepach, hurtowniach, super- i hipermarketach, a także realizować czynności kupna i sprzedaży w imieniu firmy lub przedsiębiorstwa. Osoba pracująca na tym stanowisku, w zależności od miejsca zatrudnienia, może się także zajmować odbiorem towarów od dostawców, przygotowywaniem ich do sprzedaży, promowaniem produktów i przyjmowaniem należnej zapłaty. Przy wykonywaniu ostatniej z wymienionych czyności korzysta z kasy fiskalnej i terminla płatniczego. Ponadto sprzedawca samodzielny przyjmuje reklamacje i skargi klientów, a jeśli posiada stosowne upoważnienie, może negocjować warunki prowadzonych transakcji. Wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu możesz zdobyć w Niepublicznej Branżowej Szkole ETAT.

Sprzedawca

HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

Niepubliczna Branżowa Szkoła I Stopnia „ETAT” w Lublinie
3-letnia branżowa szkoła I stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej

3 lata

Dzienny (od poniedziałku do piątku)

brak opłat i wpisowego

• Świadectwo ukończenia szkoły branżowej I stopnia MEN wydane przez szkołę

UZYSKANY DOKUMENT (szczegóły)

Po ukończeniu szkoły:

• Świadectwo ukończenia szkoły branżowej I stopnia MEN wydane przez szkołę

Uczeń zdaje egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie na koniec klasy trzeciej kwalifikacja - HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

Po zdaniu państwowych egzaminów zawodowych:

• Świadectwo MEN wydawane przez OKE (dla osób, które zdały egzamin zawodowy)
  • Europass – Suplement do dyplomu

• Bezpłatna legitymacja szkolna

• Stale otwarta dla każdego chętnego, kto:
    • ukończył 8-letnią szkołę podstawową,
    • nie ukończył 18 lat ( dotyczy kandydata do klasy pierwszej),
    • posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w wybranym zawodzie.

• Demonstrator wyrobów
  • Doradca klienta
  • Konsultant sprzedaży bezpośredniej
  • Prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze administracyjno-usługowym
  • Sprzedawca w branży mięsnej
  • Sprzedawca w branży spożywczej
  • Sprzedawca w stacji paliw

• Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Podstawy handlu
  • Organizowanie sprzedaży
  • Sprzedaż towarów
  • Język angielski zawodowy
  • Kompetencje personalne i społeczne

• umiejętność prowadzenia skutecznej sprzedaży, w tym: prezentacji i autoprezentacji, kultury obsługi i pozyskania klienta
  • wypełniania dokumentacji handlowej
  • umiejętność obsługi programu komputerowego stosowanego w transakcjach handlowych
  • umiejętność obsługi kas fiskalnych
  • wiedza z zakresu przepisów prawnych w obrębie zawodu sprzedawcy
  • wiedza z zakresu podstaw towaroznawstwa handlowego

Zajęcia teoretyczne i praktyczne

Zajęcia praktyczne odbywają się w warunkach rzeczywistych, odpowiadających tematyce kierunku, np. sklepach, hurtowniach, kioskach ruchu wszędzie tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż.
Zajęcia praktyczne słuchacz odbywa w miejscu, do którego skieruje go szkoła lub w tym, które sam wybierze.

Uczniowie realizują tematykę programową praktyk zawodowych zgodnie z cyklem kształcenia dla zawodu.

Celem organizacji praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy jest:

• pogłębienie i doskonalenie umiejętności praktycznych w danym zawodzie,
  • pogłębienie wiadomości nabytych w szkole,
  • doskonalenie umiejętności praktycznych na różnych stanowiskach pracy,
  • wykształcenie umiejętności pracy i współdziałania w zespole,
  • doskonalenie umiejętności interpersonalnych,
  • wyrobienie poczucia odpowiedzialności za jakość pracy poszanowanie mienia,
  • przygotowanie do egzaminu zawodowego,
  • przygotowanie do świadczenia pracy w wyuczonym zawodzie.

Świadectwo i dyplom

Po zakończeniu nauki otrzymasz Świadectwo o ukończeniu branżowej szkoły I stopnia, wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 roku w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Ukończenie branżowej szkoły I stopnia umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego (szczegółowe informacje o egzaminie są dostępne na stronie Strefa Słuchacza).

Po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz Świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.

Absolwent branżowej szkoły I stopnia prowadzącej kształcenie w zawodzie SPRZEDAWCA po uzyskaniu kwalifikacji pierwszej Sprzedawca HAN.01. Prowadzenie sprzedaży może podjąć naukę w branżowej szkole II stopnia na kwalifikacji drugiej w następującym zawodzie:

• TECHNIK HANDOLWIEC (K2) HAN.02 Prowadzenie działań handlowych

Dyplom potwierdzający K2 uzyska Absolwent, który posiada wszystkie poniższe punkty:

1. świadectwo potwierdzające kwalifikacje K1 SPRZEDAWCA
  2. świadectwo potwierdzające kwalifikacje K2 TECHNIK HANDOLWIEC